İçeriğe geç
HURDACI » Hurdacı Sitesi » Hurda Çinko

Hurda Çinko

Çinko hurdası alımı için arayabilirsiniz. Hurda çinko fiyatları öğrenmek için hemen irtibata geçin. İstanbul’da çinko hurda alımı için kapınıza kadar geliyoruz.

Çinko Hurdası

Hurdacılık sektörü içerisinde çinko hurda büyük önem taşır. Geri dönüşüm açısından değerlendirme yapıldığında çinko ilk sıralardadır. Çinko kaplama işlemlerinde, basım işlerinde, sanata dair eşyaların yapımında sıklıkla kullanılır. Sağlık ve eczacılık alanı  çinko kullanımının aktif olduğu sektörlerdir. Çinko hurda, gerek kalitesi gerekse özellikleri bakımından diğer madenlere göre çok daha yumuşak ve kolay eritilen bir hurda türüdür.

Çinko Madeni Özellikleri Nelerdir?

 • Çinko renk olarak mavimsidir.
 • Hurda malzemeleri içeriğinden üretimi sağlanır.
 • 150 derecelerde ısıtıldığında yumuşar.
 • Analiz yöntemi ile elde edilmektedir.
 • Soğuk havadan etkilenmez.
 • Kimyasal reaksiyonlardan etkilenir.

Çinko madeni kolay eritilir bu da geri dönüşüme kolay ulaşım demektir. Bu özelliği nedeni ile düşük ısılarda erime sağlanır,diğer madenler içerisinde alaşımdır. Çinko hurda türleri arasında çinko levha ve külçe çinko vardır. Çinko diğer madenlerle vazgeçilmez özellikler taşır. Bakırda, alüminyumda ya da başka madenlerde çinko barınır. Çünkü çinko madenlerin sertlik derecesini de arttırır bu da dayanıklılık demektir.

Çinko Hurda Kullanım Alanları

 • Kaplama işlemlerinde
 • Basım işlerinde
 • Sanat eşyalarının yapılmasında,
 • Sağlık sektöründe,
 • Eczacılık sektöründe,
 • Otomobil sektöründe,

Çinko geri dönüşüm sektörü için alüminyum ve bakırdan sonra en çok kullanılan üründür. Değerliliğini diğer madenlerden kazanır. Mesela sarı madeni niteliğini çinko ve bakır karışımından kazanır. Bu açılardan değeri olması çinko hurda eritilerek geri dönüşümü sağlanır. Çinko ithalat açısından da büyük önem sağlar.

Çinko Hurda Fiyatları

Çinko çok yönlü bir madde olduğundan döküm sanayisinden kaplama malzemelerine kadar sıklıkla kullanıma açıktır. Çinko hurda bu kadar ayrıntılı kullanıma rağmen az türü bulunduğundan diğer yandan da alımı çok yapıldığından fiyat konusunda farklılıklar olabilmektedir. Diğer hurda tipleri kıyaslama yapıldığında ortalama fiyat düzeyinde kalır.

Geri dönüşüm endüstrisi içerisinde çinko hurda geniş bir kullanıma sahiptir. Enerji kaynakları böylelikle çok daha tasarruflu kullanılır. Hurda metaller genel olarak değerlendirildiğinde geri dönüşüm tesislerinde bir ayrıştırma işlemine maruz kalırlar. Tüm metaller birbirinden ayıklanır. Bu noktada çinko kaplama ve ayrıştırma için kullanılma yapılır. Çinkonun sağlam yapısı döküm sanayi de kullanılmasının sebebidir.

Hurdacılık sektöründe çinko hurda alımı çok daha yoğundur. Bunun da sebebi çinkonun geri dönüştürülme ihtiyacıdır. Hurda olan çinkoların geri dönüşümleri aksatılmadan yapılır ve tekrar kullanıma kazandırılır. Günümüzde yıllık tüketim değerlendirildiğinde çinko 3.sıradadır. Kimyasal açıdan aktif olması bu sıralamanın sebebidir. Çinko hurda hem sektör, hem ticari açıdan geri dönüşen maddelerin başında gelir.

“Hurda Çinko” hakkında 4 yorum

 1. Geri bildirim: Eyüp

 2. Geri bildirim: Ayaş Hurdacı Telefonu – HURSAN

 3. Geri bildirim: Dursunbey Hurdacı Yerinden Hurda Alımı – HURSAN

 4. Geri bildirim: Etimesgut Hurdacı Firma – HURSAN

Yorumlar kapalı.

0 (535) 043 31 17